cs en 📞  775 263 322  

Záchovné zubní lékařství

Ve výplňové terapii používáme nejmodernější plastické výplňové materiály /kompozitní pryskyřice, skloionomerní cementy, amalgam/ od renomovaných světových výrobců.

Fotokompozitní „bílé“ výplně:

  • Jsou vysoce estetickým, trvanlivým a bezpečným materiálem vhodným pro rekonstrukce všech zubů
  • jsou materiálem 1. volby ve výplňové terapii nejen zubů předních, ale zejména u zubů v postranních úsecích chrupu
  • vážou se k tvrdým zubním tkáním /dentin, sklovina/, čímž oslabený zub zpevňují. To nám umožní maximálně šetrnou preparaci zubů, tj. odstranění pouze kazivého ložiska.
  • jsou vysoce estetické, nabízí širokou škálu barevných odstínů, díky kterým je možné dokonale napodobit Váš zub
  • nevýhodou těchto materiálů je jejich náročnost na techniku zhotovení výplně a pod­mínka udržet suché pracovní pole. Proto při ošetření zubů bílými výplněmi používáme standardně kofferdam kofferdam.

Skloionomerní výplně:

  • jsou „bílé“ výplně, které pro svoji schopnost adheze k tvrdým zubním tkáním a pro­ti­kazivé účinky /obsahují fluoridové ionty/ používáme hlavně při o­še­třo­vání kazů u dočasných zubů dětských pacientů
  • u dospělých pacientů limituje jejich využití relativně malá mechanická odolnost, proto je využíváme spíše okrajově jako dlouhodobě provizorní výplně

Amalgamové výplně:

  • navzdory současným trendům bílé estetiky a s vědomím řady nevýhod amalga­mových výplní stále existují případy, kdy tyto výplně zhotovujeme jako nej­bez­peč­nější řešení dané situace
  • používáme kvalitní /kapslový/ amalgam s minimem nežádoucích vlastností
  • dbáme na precizní provedení samotné výplně spočívající ve znovuobnovení tvaru zubu a finální úpravě povrchu výplně
  • takto zhotovená amalgamová výplň je kvalitní a vydrží ve funkci řadu let

Ošetření kořenových kanálků /endodoncie/
Kdy je potřebná endodoncie?

  • v případě, kdy zubní kaz pronikl až do zubní dřeně a dochází k nevratnému poškození - zánětu zubní dřeně /akutní pulpitidě/ provázené intenzivní, spontánní až trvalou bolestí zubu často ustupující až po užití léků proti bolesti /analgetik/.
  • v případě, kdy zubnejeví známky vitality zubní dřeně - zub je tzv. „mrtvý“.
  • v případě, kdy zub nejeví známky vitality zubní dřeně a obsah dřeňové dutiny a ko­řenových kanálků je masivně kontaminován bakteriemi zubního kazu; na rent­genovém snímku diagnostikujeme v čelistní kosti periapikální projasnění - tzv. „zubní váček“.
  • v případě plánované protetické rekonstrukce chrupu /korunky, můstky/, kdy plánujeme finančně nákladnou rehabilitaci chrupu na zbylých, často ne­vhod­ně skloněných zubech s nejistým biologickým faktorem - tj. s různou prognózou životnosti. Záměrem tohoto ošetření je maximálně prodloužit životnost plánované protetické práce.
  • v případě, kdy následkem úrazu zubů různého původu dojde k „otevření“ dřeňové dutiny zubu a její následné bakteriální kontaminaci ústní bakteriální mikroflórou.
  • v případě, kdy je nezbytné předělat již jednou provedené ošetření kořenových kanálků – provést tzv. re-endodontické ošetření, a to z důvodu ne­vyho­vují­cího výsledku či selhání primárního ošetření. Tím se snažíme předcházet v bu­doucnosti možným nežádoucím komplikacím /bolest, otok/.

Ve všech zmíněných případech je nezbytné vyčistit obsah dřeňové dutiny a o­še­třit systém kořenových kanálků zubu a vzniklý prostor vyplnit hermetickou trojrozměrnou výplní. V současné době existuje mnoho metod plnění kořenových kanálků (studenou i teplou gutaperčou), jak lze bezbolestně za pomoci no­vých materiálů a moderních technologií (kofferdam kofferdam, apex­lokátor apex­lokátor, en­do­motor en­do­motor, zvětšovací optika zvětšovací optika, rtg přístroj s vysoce citlivým digitálním snímačem rtg přístroj s vysoce citlivým digitálním snímačem) toto časově náročné ošetření provádět a zachovat tím postižený zub ve funkci. Následná precizní rekonstrukce kazem destruovaného zubu (post-endodontické ošetření) je zárukou dlouhodobě funkční a úspěšné léčby postiženého zubu.
3/2011; zub 36 s „váčkem“ bezprostředně po plnění kořenových kanálků
3/2011; zub 36 s „váčkem“ bezprostředně po plnění kořenových kanálků
2/2013; funkční zub 36 zcela bez komplikací
2/2013; funkční zub 36 zcela bez komplikací

🔙Předchozí stránkaHlavní stránka🦷
© Dentinus, 2016—2024