Parodontologie
Parodontitis /parodontóza, paradentóza/ je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu—parodontu, který je tvořen:- gingivou /dásní zubů/,
- kostí alveolárního výběžku /ve které je zub usazen/,
- cementem /který je na povrchu kořene zubu/,
- periodonciem - ozubicí /systémem kolagenních vazů, která drží zub v kosti/.
Jedná se o bakteriální zánět parodontu, kterému často předchází zánět dásní /gingivitida/. Lidský organizmus reaguje na přítomnost infekce na parodontu vytvářením obranných látek způsobujících destrukci vaziva přiléhajícího k zubu a rozkladem kostěného lůžka zubu.
Projevy parodontitidy: krvácení z dásní, později se tvoří parodontální kapsy /choboty/, ustupují dásně, zuby mění svoji polohu a sklon, viklají se. To vše může vyvrcholit až v konečnou ztrátu zubů. Parodontitida se vyskytuje především ve středním a vyšším věku. Nebezpečí spočívá v tom, že její průběh bývá obvykle bezbolestný.
Léčba parodontitidy spočívá zejména v odstraňovaní zubního mikrobiálního povlaku a zubního kamene usazeného na povrchu kořene zubu. U pokročilých stádií parodontitidy je možná chirurgická léčba, při níž lékař po odklopení dásní dokonale vyčistí povrch kořene zubu pod přímou kontrolou zraku.
V boji proti parodontitidě je nejdůležitější samotná prevence tohoto onemocnění - tj. pravidelné kontroly u zubního lékaře, návštěvy dentální hygienistky a dokonalá ústní hygiena.
Naše pracoviště je specializováno na léčbu parodontitidy.